Bez vztahu nelze vychovávat

Akreditováno:

MPSV: A2019/0208-SP/PC

Kapacita:

Kurz otevřen, registrujte se

Místo konání:

Jasmínová 3166/37a, (dříve Jahodová 2800) 106 00 Praha 10

Termín:

5. listopadu 2019

9:00 - 16:00

Doprava MHD:

Pro koho je kurz určen

Sociální pracovníky OSPOD s důrazem na agendu NRP a sociální pracovníky sociálních služeb.

Absolvent semináře získá informace o vztahové vazbě, poruchách vztahové vazby a možnostech léčby poruch vztahové vazby, dozví se také o zásadách efektivní výchovy dětí, které prožily výrazné ztráty. Účastník si může ujasnit svou roli v týmu sociálně právní ochrany dětí a pochopit, jak se principy vztahové vazby dají využít v jeho profesním vztahu s klienty. Díky zážitkovým cvičením si bude moci vyzkoušet role jednotlivých členů týmu sociálně právní ochrany ohrožených dětí a ujasnit si tak své postoje, názory a dilemata, které se k nim vztahují.

Obsah kurzu

Seminář umožňuje účastníkům seznámit se s tématem vztahové vazby (attechmentu) jako základu pro práci s dětmi a jejich rodinami (biologickými či náhradními). Účastníci získají základní poznatky z teorie vztahové vazby, poruch vztahové vazby a léčby těchto poruch. Díky zážitkovým technikám si budou moci ujasnit své postoje a názory a porozumět možnému chování dětí i členů jejich rodin.

Délka kurzu

8 výukových hodin

Přednášející

Ceník

Kód
Poznámka
Cena
 
Pro absolventy a studenty VOŠSP
1 200 Kč
Pro veřejnost
1 700 Kč

Program

I. BLOK - JAK VZNIKÁ VAZBA

Představení teorie vztahové vazby, seznámení se s aktuálními poznatky ve vývoji mozku – např. následky působení dlouhodobého stresu v mozku dítěte, seznámení se s filmovými ukázkami pokusů, dokládajících vznik a narušení vztahové vazby. Zážitky z raných vztahů dítěte a celoživotní nastavování a udržování vztahů v životě. Prvotní fáze před rozvinutím attachmentu, druhá fáze zrodu attachmentu, třetí fáze vyhraněného attachmentu a čtvrtá fáze záměrného vtahu a partnerství.

II. BLOK - PORUCHY VZTAHOVÉ VAZBY, RŮZNÉ TYPY NEJISTÉ VAZBY

Seznámení účastníků s rizikovými faktory pro rozvoj zdravého pouta, symptomy poruchy vztahové vazby a příznak poruch připoutání, se kterými se u dětí v náhradní rodinné péči můžeme setkávat. Vysvětlení a prožitek účastníků v prožitkové aktivitě směrem k tématu poruch vztahové vazby, vysvětlení rozdílů v jednotlivých typech narušené vazby.

III. BLOK - VZTAHOVÁ VAZBA, ZTRÁTA

Výklad a prožitek účastníků směrem k tématu vztahové vazby a ztrát, vysvětlení možných směrů v péči o děti, které prožily ztrátu, praktická ukázka jednoduchých technik, které mohou využít pečující osoby k nápravě poruch vztahové vazby.

IV. BLOK - EFEKTIVNÍ VÝCHOVA, MOŽNOSTI LÉČBY PORUCH VZTAHOVÉ VAZBY, SPOLUPRÁCE V TÝMU SPOD

Vysvětlení principů efektivní výchovy dětí, které mají narušenou vazbu, ujasnění si vlastní role v týmu sociálně právní ochrany dětí a možností spolupráce s dalšími členy týmu, včetně rodičů a dětí. Zaměření na multidisciplinární přístup v rámci podpory náhradního rodičovství.

Máte ke kurzu dotaz?

Harmonogram

  • 31
  • Říj

Uzavření registrace

Ukončení registrace do kurzu

  • 5
  • Lis

Start výuky

9:00

Začátek výuky kurzu.

Sdílet